Inspiratiesessie Jongerenaanpak: neurodivergentie

Inspiratiesessie Jongerenaanpak: neurodivergentie

Praktische informatie

📅 Donderdag 26 februari 2026
🕣 14.30 – 17.00 uur
📍 Agri & Food Plaza, Onderwijsboulevard 225 in ‘s-Hertogenbosch

Inspiratiesessie: neurodivergentie

We trappen af met een feestelijk tintje: ons nieuwe regionale programma 2026-2029! Dit programma sluit aan bij de Wet van school naar duurzaam werk, die dit jaar van kracht is gegaan. In ons filmpje leggen we de Jongerenaanpak uit en we lichten de samenwerkingsafspraken toe. Want samen blijven we werken aan onze ambitie: “Elke jongere een passende plek op school of werk.”

Want dat is helaas nog niet voor elke jongere vanzelfsprekend. Soms past het onderwijssysteem niet bij de jongere, of verloopt de overgang naar werk moeizaam. Dan is extra ondersteuning nodig. Ook neurodivergentie kan een rol spelen, vooral in een samenleving die is ingericht op neurotypische mensen. Tijdens deze inspiratiesessie duiken we hier dieper in, met twee interactieve deelsessies onder leiding van ervaringsdeskundigen uit ons netwerk: Barend Gijsbrechts en Lonneke van Nes.

Barend Gijsbrechts, Jonge ambtenaar bij gemeente ‘s-Hertogenbosch

“Bij het hebben van een neurodivergent brein lijkt vaak te horen dat je veel moeite kan ervaren met je plek vinden en vaak tegen muren aan loopt. Maar juist door ons te richten op de kwaliteiten die andersdenkend zijn met zich meebrengen, komen de talenten van deze groep mensen naar boven”. Barend illustreert dit aan de hand van zijn zoektocht naar een baan. Hij vertelt over het pad wat hij hiervoor als jongere heeft bewandeld en hoe hij zich nu als jonge ambtenaar inzet bij de gemeente ‘s-Hertogenbosch. Aan de hand van zijn verhaal wil hij met jullie het gesprek voeren over hoe we samen in krachten kunnen denken om deze jongeren verder te helpen.


Lonneke van Nes, Loopbaancoach voor jongeren bij het Werkcentrum Noordoost Brabant

Steeds vaker hebben we in het onderwijs en de hulpverlening te maken met jongeren die hoogbegaafd zijn. Wat betekent dit nou eigenlijk? Hoe komt het dat die groep steeds groter lijkt te worden (ook onder thuiszitters)? Wat zijn de verschillen, maar ook de overeenkomsten met ADHD en autisme? Op mijn school of instelling zitten toch geen jongeren met hoogbegaafdheid? Deze vragen, maar vooral de vraag hoe we met deze jongeren in het onderwijs en binnen de werksetting om moeten gaan, komen aan bod tijdens deze deelsessie. 

Uiteraard is er ook weer voldoende ruimte om te netwerken en elkaar beter te leren kennen. 

Programma

14.30 – 14.45: Inloop met koffie/thee 

14.45 – 15.00: Introductie nieuw programma Jongerenaanpak & samenwerkingsafspraken 

15.00 – 15.45: Workshop ronde 1 

15.45 – 16.15: Netwerken met fris en hapje 

16.15 – 17.00: Workshop ronde 2 

Aanmelden

Je kunt je aanmelden via het onderstaande inschrijfformulier. Aanmelden kan tot 11 februari. Ken je een collega voor wie deze sessie ook interessant is? Stuur dit dan gerust door!